SAP FI, CO, SD, PP, MM, QM ve HR Modülleri Nedir, Ne İşe Yarar?

Spread the love

İşletmelerde verimli çalışma ve standartlaştırma için kullanılan en önemli SAP  modüllerinden bazılarını aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz. SAP Modüllerine daha geniş bir bakış açısı SAP’nin Modülleri ve Alt Modülleri yazımı da inceleyebilirsiniz.

SAP FI Modülü

SAP FI modülü, terim olarak işletmeler içinde finansal işlemlerin yönetilmesinde fırsatlar sunmaktadır. Bu finansal muhasebe modülü, çalışanların tüm finansal ve ticari işlemlerde yer alan verileri birleşik bir sistemde yönetmelerine yardımcı olur. Bu modül raporlama gereksinimleri için çok iyi çalışır. SAP FI modülü çok esnektir ve her türlü ekonomik durumda iyi çalışır.
Küçük bir organizasyon veya daha büyük bir organizasyon olsun, SAP uygulaması, çeşitli ticari işlemler ve yasal gereklilikler için verilerin birleştirilmesine yardımcı olur.

Finansal Muhasebe modülü, bir işletmenin piyasada gerçek zamanlı finansal pozisyon almasına yardımcı olur. SAP FI, daha iyi iş sonuçları için SAP SD, SAP MM, SAP PP, HR ve daha fazlası gibi diğer SAP modülleriyle birlikte çalışır.


SAP CO Modülü

SAP CO modülü, işletmeler için sunulan diğer bir önemli SAP modülleridir.  CO modülü, işletmelerin planlanması, raporlanması ve izlenmesi süreçlerinde destek vermektedir. Finansal raporlama için gerekli olan maliyetleri görüntülemek ve düzenlemek için çok iyi yöntemler içerir.

Controlling modülü, maliyetlerin planlanmasını, takip edilmesini, gerçekleştirilmesini ve raporlanmasını sağlar. Aynı zamanda maliyet unsurlarını, maliyet merkezlerini, kâr merkezlerini,pyp öğelerini, iç siparişleri ve fonksiyonel alanı v.b konuları kapsayan ana verileri yönetmeyi ve yapılandırmayı da içerir.


SAP SD Modülü

SAP SD modülleri, sorular, kotasyonlar, teklifler, fiyatlandırma ve daha pek çok şeyden oluşan tüm işlemleri yönetmektedir. Satış ve dağıtım modülü, envanter kontrolü ve yönetiminde büyük ölçüde yardımcı olur. SAP SD modülü ana veriler, sistem yapılandırması ve işlemlerden oluşur.

SAP SD modülünün bazı alt bileşenleri şunlardır: ana veriler, satış desteği, satış, nakliye ve nakliye, faturalandırma, kredi yönetimi, satış bilgi sistemi vb.


SAP PP Modülü

SAP PP modülü, özellikle üretim planlama ve yönetim için tasarlanmış yazılımları içeren bir diğer önemli modüldür. Bu modül aynı zamanda üretimde plan prosedürünü gerçekleştirmek için ana veriler, sistem konfigürasyonu ve işlemlerden oluşur.

SAP PP modülü, işletmelerde üretim yönetimi için çalışırken ana veriler, satış ve operasyon planlama, dağıtım kaynak planlaması, malzeme ihtiyaç planlaması, Kanban, ürün maliyet planlaması vb. ile işbirliği yapar.


SAP MM Modülü

SAP MM modülü, terim olarak, işletmelerde gerekli, işlenmiş ve üretilmiş malzemelerin yönetilmesini önerir. Bu sistemle farklı tedarik süreçleri yönetilmektedir.

SAP MM modülündeki popüler alt bileşenlerden bazıları, satıcı ana verileri, tüketim tabanlı planlama, satın alma, envanter yönetimi, fatura doğrulaması ve benzerleridir.


SAP QM Modülü

SAP QM modülü, bir organizasyondaki süreçlerdeki prodüksiyonlarda kalitenin yönetilmesine yardımcı olur. Bu kalite yönetim modülü, bir organizasyonun farklı süreçlerde kaliteyi yönetmenin yapısal ve işlevsel bir yolunu benimseyerek işlerini hızlandırmasına yardımcı olur.

SAP QM modülü tedarik ve satış, üretim, planlama, denetim, bildirim, kontrol, denetim yönetimi ve benzeri konularda işbirliği yapmaktadır.


SAP HCM Modülü (HR)

SAP HCM modülü, İK departmanı bünyesindeki iş sürecini ve veri yönetimini geliştirir. Bir kişinin performansını değerlendirmek, promosyonları yönetmek, ücret ödemeleri, ücret iadesi ve İK’nın diğer ilgili faaliyetlerini yönetmek, bu modülü kullanarak işlenir.

En önemli kaynağın, yani insan kaynağının detaylarını ve görev akışını yönetme görevi, bu SAP ERP HCM modülü kullanılarak yönetilmektedir.

Bir Cevap Yazın