ERP Sistemlerinin En Önemli 10 Faydası

Spread the love

ERP Sistemleri Avantajları

ERP Sistemleri’ nin şirketlere sağladığı genel avantajları aşağıdaki gibi sınıflandırabiliriz.

  1. Standardizasyon: ERP sistemlerinin kabul edilen en büyük avantajlarından biri tabii ki şirket süreçlerinin otomatikleştirilmesi ve standartlaştırılmasıdır. Bu çalışanlara zaman kazandırdığı gibi,  insan kaynaklı hataların da minimum seviyelere indirilmesine yardımcı olur.
  2. Rekabet: ERP sistemleri her ne kadar pahalı bir yatırım olsa da, uygulayan şirketlerin süreçlerini kısaltacağı için diğer şirketlere göre her zaman rekabet avantajı sağlar.
  3. Gerçekçi Tahminler: ERP sistemi kullanıcılarına kolay kullanabilir bazı araçlar sunar. Daha detaylı ve doğru analizler sayesinde daha gerçekçi tahminlerin geliştirilebilmesini sağlar.
  4. İşbirliği: İşletmelerde ERP sistemleri departmanlararası iletişimi ve işbirliğini sağlar.
  5. Tasarruf: Doğru ve gerçek zamanlı bir bilgi kaynağı ile idari ve işletme maliyetlerinin düşmesi sağlanır.Aynı zamanda zamandan tasarruf etmek de ERP sistemlerinin kaçınılmaz bir getirisidir.
  6. Raporlama: ERP yazılımları raporlamayı daha kolay ve özelleştirilebilir bir hale getirir. Gelişmiş raporlama özellikleri sayesinde şirket karmaşık veri taleplerine daha kolay cevap verebilir.
  7. Mevzuata Uygunluk: ERP yazılımları düzenleyicidir. Mevzuata uyumluluk ve değişiklik takibi kaçınılmaz hale getirir.
  8. Esneklik: Modern ERP yazılım sistemleri sağlam, esnek ve yapılandırılabilirdir. Bir işletmenin benzersiz ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir. ERP sistemleri, büyüyen bir işletmenin sürekli değişen ihtiyaçlarına adapte olabilir, böylece ihtiyaçlar değiştiğinde veya işletme büyüdükten sonra yeni bir çözüm satın alınmasına gerek kalmaz.
  9. Güvenlik: Bir kurumsal kaynak planlama çözümünüz varsa, veri güvenliği konusunda endişeleriniz azalacaktır. Verilerin doğruluğunu, tutarlılığını ve güvenliğini, yerleşik kaynaklar ve güvenlik duvarları vasıtasıyla artıracaktır. Veri kısıtlamaları, çözüm yöneticileri tarafından da geliştirilebilir, böylece kendi yazılımınızı istediğiniz gibi güvenli hale getirebilirsiniz.
  10. Daha Az Risk: Geliştirilmiş veri bütünlüğü ve finansal kontroller sayesinde ERP kullanan şirketler daha az risk altındadır.

Sonuç olarak bir çok küçük veya orta ölçekli işletme, yüksek yatırım maliyetlerinden dolayı ERP sistemlerini kullanmayı tercih etmemekte, bölünmüş bir yapıda,  birden fazla yazılım kullanarak süreçlerini iyileştirmeye veya hızlandırmaya çalışmaktadır. Fakat yönetim ve maliyet konusunda sağlayacağı avantajlar sayesinde avantajları dezavantajlarının önüne geçmekte.

Diğer bir deyişle; evet, attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değiyor.

Bir Cevap Yazın