ERP Sistemleri Nedir, Ne İşe Yarar?

Spread the love

Merhabalar,

Bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi bu bölümde ERP’nin ne olduğundan, avantajlarından ve bilinen ERP uygulamalarından kısaca bahsedeceğim.

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP), bir şirketteki bütün departmanların özel ihtiyaçlarını karşılayabilecek tek bir bilgisayar sistemine entegre çalışan yazılımdır.
Üretim endüstrisinden çıkan ERP, bir müşteri tarafından ya da bir müşteri tarafından yazılan tescilli yazılım yerine paket yazılım kullanımını ihtiva eder aslında.

Hepimizin bildiği gibi; bir şirket finans, ik, satın alma, üretim ve lojistik gibi birçok fonksiyon bölümünden yani departmandan oluşur.  Bilişim teknolojilerinin uygulanması gittikçe daha popüler hale geldiğinden, bu bölümlerin her biri tipik olarak kendi bilgisayar sistemini optimize etmiştir.
Şirketlerin yalnızca ofis ve bilgi otomasyonu için değil, aynı zamanda insanların verileri analiz etmesine ve doğru karar vermesine yardımcı olması için de günümüzde oldukça değerlidir.

ERP tüm yazılımları tek bir veritabanından geçen tek bir entegre yazılım programında birleştirerek çeşitli departmanların kolayca bilgi paylaşabilmelerini ve birbirleriyle iletişim kurabilmelerini sağlar.

ERP yazılımı denince akla gelen firmalardan genellikle yurtdışı sermayeli ve büyük ölçekli firmaların tercihleri arasında bulunanları elbette SAP ve Oracle. Daha orta ölçekli yerli ve yabancı firmaların ise Logo / Netsis gibi görünüyor. Ayrıca bu firmalar arasındaki rekabette biraz uzaktan da olsa Microsoft ve Link‘ de katılıyor. Bahsi geçen firmalara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Sap Türkiye için…

Oracle Türkiye için…

Microsoft Türkiye için…

Link için…

Logo için…

Bir Cevap Yazın